Jeszcze do niedawna marzeniem wielu przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, o którym często czytałam, było własne imperium, czerwone dywany, coraz większe pieniądze. Obecnie gdy pytam moich klientów o ich zawodowe cele, owszem pojawiają się słowa „skalowanie” i „pieniądze”. Ale też coraz częściej na pierwszy plan wybijają się takie hasła jak „spokój, poczucie bezpieczeństwa, czas na życie”. Kult wiecznego zapier… powoli mija. A początek roku to doskonały moment na to, by przyjrzeć się swoim celom i potrzebom i sprawdzić, czy zmierzasz we właściwym kierunku. W tym odcinku podcastu podpowiem Ci, jakie 3 rzeczy warto sprawdzać teraz i przynajmniej 4 razy w roku. Zapraszam serdecznie.

Pamiętam, jak kilka lat temu założyłam firmę i obserwowałam tych, którzy już prężnie działali na swoim, budując coraz to większe firmy, zatrudniając coraz więcej osób, wypuszczając coraz więcej produktów na rynek.

Jeśli wolisz słuchać niż czytać:

JAK WYGLĄDAŁ MODEL SUKCESU JESZCZE 5 LAT TEMU

To był czas, kiedy więcej (produktów, pracy, zadań, tasków) znaczyło lepiej. Jak nie ogarniało się wszystkiego, trudno było mówić o tym, że firma odnosi spektakularny sukces. Jak nie było Cię widać wszędzie w sieci, znaczyło, że nie radzisz sobie aż tak dobrze. Własne książki, programy rozwojowe, szkolenia, mentoringi tuż po tym, jak zaczęłaś działać, to była norma.

„Wstawaj o 5 rano, by odnieść sukces.”

„Zapomnij o Netflixie, jeśli chcesz coś osiągnąć.”

„Pracuj ciężko, a jak będziesz miała szczęście świat to doceni.”

Oczywiście, że wpadłam w tę pułapkę. Byłam wszędzie i o każdej porze dnia. Z tamtych czasów mam 2 książki (i zalążek trzeciej), miliony nagrań w już zarchiwizowanej grupie na Facebooku, ponad 300 postów na Instagramie i milion w innych mediach i wspomnienia o tym, że praca to moje całe życie.

NA SZCZĘŚCIE KULTURA WIECZNEJ ZAJĘTOŚCI PRZEMIJA

Tak, jestem pracoholiczką. A to nie ułatwiało sprawy. Moje topowe talenty Gallupa to Osiąganie, Ukierunkowanie i Maksymalista. Maszyna do działania, nic innego. Ciężko ją wyhamować i odstawić do serwisu dwa razy w roku.

Na całe szczęście już jakiś czas temu wszystko zaczęło się zmieniać, a przedsiębiorcy zauważyli, że życie pod ciągłą presją, w stresie, wciąż osiągając więcej, nie tylko nie jest zdrowe, ale też prowadzi często do załamań nerwowych, wypalenia czy też depresji

Nowe trendy w biznesie wprost mówią o tym, że to właśnie zadbanie o siebie, dobrostan mentalny, odpoczynek i balans będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli chcesz przeżyć w spokoju wiele lat. I nikt tu nie mówi o odpuszczaniu czy lenistwie, ale o racjonalnym zarządzaniu swoimi zasobami.

I o tym, by oprócz celów, osiągania i działania to zadbanie o siebie, swoje zdrowie i swój mental stało się dobrym nawykiem.

AUDYT, CZYLI JAK ZACZĄĆ DBAĆ O SIEBIE, KIEDY PROWADZISZ FIRMĘ

A skoro tak, to aby zadbać o siebie i swoją firmę, powinno się wprowadzić do swoich stałych działań cykliczny serwis swojej firmy. Wiesz, tak jak co roku jeździsz z samochodem na przegląd, sprawdzasz, czy ma sprawne hamulce, czy klocki i tarcze nie są do wymiany, czy nie trzeba uzupełnić płynów i wyczyścić klimatyzacji, tak prowadząc firmę, powinno się zrobić taki check przynajmniej raz w roku.

A w zasadzie, jeśli działasz jak ja w trybie 12-tygodniowym, czyli dzielisz swój rok na kwartały i tak też planujesz swoje cele, to podobny audyt powinno się przeprowadzać 4 razy w roku. Ale umówmy się, że taki raz do roku to jest absolutne minimum.

Co sprawdzać?

AUDYT ZASOBÓW

Pierwsza i podstawowa rzecz, to audyt zasobów. Twojej wiedzy, kompetencji, umiejętności, codziennych działań – czy masz odpowiednie zasoby do tego, by realizować cele, które sobie założyłaś/założyłeś.

A jeśli nie, to czego Ci brakuje? 

Czy powinnaś się czegoś nauczyć? Czy warto zakupić jakieś dodatkowe narzędzia? A może zatrudnić specjalistę, który wykona za Ciebie niektóre zadania?

Może potrzebujesz wsparcia mentalnego? A może konsultacji strateżki, która pomoże Ci poukładać Twoje działania na nowo.

Jakie działania podejmujesz, prowadząc swoją firmę i czy nie jest ich za dużo. Czy działasz w zgodzie ze swoimi wartościami? Itd. Pytań warto zadać sobie wiele i sprawdzić, czy na pewno jesteś w miejscu, w którym chcesz być. Albo czy idziesz we właściwym kierunku.

AUDYT DZIAŁAŃ

Kolejna rzecz to cele i projekty. 

Czy są zgodne z Twoją strategią?

Czy realizujesz je zgodnie z założeniami?

At last but not least: Czy plany są wystarczająco ambitne, byś się nimi nie znudziła i czy nie są nie do zrealizowania. Zbyt ambitne plany w końcu to też niedobrze.

Czy tych planów nie jest za dużo, biorąc pod uwagę Twoje możliwości czasowe, zdrowotne (zmęczenie!), osoby,  z którymi współpracujesz.

Jeśli na tym etapie coś wymaga korekty, czasem również warto poprosić o wsparcie specjalisty lub specjalistki. 

AUDYT SIEBIE

Na koniec chciałabym wspomnieć o elemencie, który jest najważniejszy w całej układance, strategii działań Twojej firmy i od którego zależy 100% powodzenia. O Tobie. 

I to jest ten element, którego check raz w roku to zdecydowanie za mało.

Od Twojego zdrowia (fizycznego i psychicznego), samopoczucia, pewności siebie, asertywności i mindsetu zależy sukces Twojej firmy. I tu nie ma półśrodków.

Jeśli nie zadbasz o siebie, swój odpoczynek, dobrostan mentalny, poczucie bezpieczeństwa, wolną głowę, siły fizyczne i psychiczne – Twoja firma ma marne szanse powodzenia. Serio, widziałam to zbyt często.

I nie mówię tu tylko o wolnych popołudniach, weekendach czy urlopie, choć to podstawa podstaw. Ale też o cyklicznych badaniach, regularnych przeglądach i podobnych atrakcjach.

Dbanie o siebie powinno być nawykiem najważniejszym dla Ciebie. Zawsze. Jak w samolocie – jeśli w trakcie awarii nie zadbasz o siebie, nie pomożesz nikomu innemu.

Jeśli będziesz zmęczona, sfrustrowana, chora, nie będziesz wierzyła w swój sukces – nie pomożesz swojej firmie. Kropka.

PODSUMOWANIE

Podsumowując ten odcinek, chciałabym Ci przypomnieć, że to Ty jesteś siłą napędową swoich wszelkich działań. Dbaj o siebie, a będziesz miała moce, by osiągnąć to, co sobie zaplanowałaś.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz popracować nad mentalem, strategią, połączeniem tych kropek, odezwij się. Umów na bezpłatną 15-minutową konsultację. Sprawdźmy, co możemy wspólnie zdziałać, by prowadzenie firmy było przyjemnością, a nie pracą i stresem.

Trzymaj się ciepło.