Zbudować firmę i stworzyć ofertę możesz na wiele sposobów. Najczęściej bierze się pod uwagę swoje umiejętności, mieszamy je z potrzebami klienta i wychodzi piękna mikstura zwana ofertą. Potem już tylko wystarczy dodać kilka tak pikantnych przypraw jak wycena, marketing, promocja czy zasady i otrzymujemy gotowy przepis na firmę. Dziś jednak chciałabym opowiedzieć Ci o nieco innym podejściu. O budowaniu biznesu na własnych wartościach. Mówisz, że to oczywiste i każdy tak robi. Hmm… to sprawdźmy.

Aby prowadzić firmę w zgodzie z sobą, nie da się pominąć kwestii wartości. Takie jest moje zdanie. Oczywiście możesz się z nim nie zgodzić, jak jeden mój znajomy, który twierdził, że jemu jest totalnie obojętne, z kim pracuje. Może uczyć psy szczekać po angielsku. Byle mu płacili. Śmiem twierdzić jednak, że nawet on kieruje się w swoim życiu wartościami – tyle tylko, że są to głównie pieniądze.

Jeśli wolisz słuchać niż czytać:

Czym są wartości w biznesie? Dokładnie tym samym, czym gdziekolwiek indziej – zbiorem zasad, którymi się kierujemy. Dla każdej z nas inna wartość może być najważniejsza i jest to zupełnie normalne. Czasem jest to szerokopojęta wolność, czasem rodzina, kiedy indziej radość życia, kariera, miłość, pasja, szczęście czy entuzjazm. To Ty powinnaś wiedzieć najlepiej, co jest dla Ciebie największą wartością.

JAK OKREŚLIĆ SWOJE WARTOŚCI

Bardzo często jest tak, że żyjesz wg określonych wartości, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że są one tak istotne. Nie nadajesz im etykiet, nie klasyfikujesz, nie zastanawiasz się nad tym, dlaczego akurat kariera jest ważniejsza niż rodzina lub na odwrót. 

Po prostu intuicyjnie działasz w zgodzie z nimi, a każde zaburzenie rytmu powoduje u Ciebie jakiś dysonans. Jeśli nigdy tego nie robiłaś, a chciałabyś określić swoje wartości (albo sprawdzić, czy to, co intuicyjnie czujesz, się zgadza), gorąco polecam Ci ćwiczenie z tabelą wartości.

Znajdziesz ich mnóstwo w sieci pod hasłem: „Jak określić swoje wartości”. W bardzo dużym skrócie ćwiczenie polega na wykreślaniu z listy wartości po kolei tych najmniej dla Ciebie istotnych, aż zostanie 3-5 takich, które są absolutnie najważniejsze dla Ciebie w życiu.

INNE ZASADY GRY

Być może byłaś kiedyś w takiej sytuacji, gdy klient przekraczał Twoje granice. Może nawet ich nie zdefiniowałaś i nie ustaliłaś z klientem, że są nienaruszalne, bo wydawało Ci się to zupełnie oczywiste.

Przykładowo od początku prowadzenia firmy założyłaś, że nie chcesz pracować w weekendy, bo jest to Twój czas dla rodziny. Wydaje Ci się to zupełnie normalne, w końcu weekendy są po to, by odpoczywać, a nie ślęczeć przed komputerem.

Zaczęłaś jednak współpracę z klientem, który nie ma rodziny. Albo ma, ale ma zupełnie inne godziny pracy niż Ty. I inne priorytety. I dla niego normą jest praca w weekend. Pisze więc do Ciebie w sobotę, domagając się odpowiedzi. I obraża, gdy jej nie otrzymuje aż do poniedziałku rano. 

Dla Ciebie w tym momencie wartością może być rodzina, wolność, zasady, którymi się kierujesz. Dla niego praca, efektywność, działanie. Wasze wartości nie pokrywają się. 

Co wtedy?

Najprostsze możliwe rozwiązanie, to usiąść i porozmawiać. Ustalić, co jest dla której strony ważne. Gdzie są nieprzekraczalne granice. Jeśli spotkacie się w połowie drogi – świetnie.

Bywa jednak, że do porozumienia nie dochodzi. Bo jedna strona nie potrafi przyjąć do wiadomości, że druga kieruje się zupełnie innymi priorytetami.

Każdy z Was ma do tego prawo. Warto też pamiętać, że priorytety klienta absolutnie nie muszą być Twoimi priorytetami. I na odwrót.

Jeśli nie dojdziecie do porozumienia, bardzo możliwe, że po prostu będziecie musieli się rozstać. Niemniej jest to skrajna sytuacja – gdy wartości zupełnie się nie pokrywają, a żadna ze stron nie potrafi pójść na kompromis.

DLACZEGO WARTOŚCI SĄ WAŻNE W BIZNESIE

I dlaczego warto się nimi kierować? Ponieważ nie działasz wbrew sobie. Biznes oparty na wartościach jest bardziej autentyczny, bardziej trwały, bardziej Twój. 

Rzadziej prowadzi do wypalenia, bo masz zasady i priorytety, które są dla Ciebie najważniejsze i którymi się kierujesz. Działasz w zgodzie z sobą, nie naginasz reguł. Czujesz, że wszystko jest spójne, takie Twoje.

Z drugiej strony, kiedy pracujesz z klientami o podobnych wartościach, zazwyczaj lepiej się rozumiecie i dogadujecie. Te same rzeczy są dla Was ważne. Z tych samych jesteście gotowi zrezygnować.

CZY WARTO NAGINAĆ ZASADY

Czasem nie masz innego wyjścia. Czasem robisz to dla klienta i zlecenia. Czasem z innych powodów. W końcu nie żyjemy w próżni i różne rzeczy wpływają na naszą percepcję. 

Dla mnie na przykład jest bardzo ważne, by nikt nie właził z butami tam, gdzie go nie chcą. Czuję się bowiem wtedy sfrustrowana, czuję, że dałam sobie wejść na głowę, co automatycznie pogarsza moje samopoczucie.

Postawienie spraw jasno, klarowne trzymanie się wartości, które są dla Ciebie ważne, może nie być proste. Możesz czuć, że klient Cię nie rozumie, że próbuje na Tobie coś wymusić. Ale czy na pewno chcesz pracować z osobami, które Twoimi wartościami wycierają sobie buty?

PODSUMOWANIE

Podsumowując, jeśli jeszcze nigdy nie robiłaś ćwiczenia z określaniem swoich wartości, ale intuicyjnie wiesz, co jest najistotniejsze – możesz je zrobić dla potwierdzenia swoich przeczuć.

Pamiętaj też, że jeśli ktoś notorycznie wymaga od Ciebie łamania Twoich zasad, być może nie jest odpowiednim partnerem do współpracy właśnie z Tobą. 

Na koniec dnia liczy się w końcu to, czy bez wstydu możesz spojrzeć sobie w lustrze w oczy 😉 No i Twoje szczęście of course. Także to zawodowe. 

Życzę Ci, byś nigdy nie musiała działać wbrew swoim zasadom. Trzymaj się ciepło i do kolejnego razu.